Τι μπορώ να κάνω για να πάρω το δια βίου με 95% αναπηρία. Έχω ένα αγοράκι με ποσοστό αναπηρίας 95% και η απόφαση που πήρα δεν γράφει η διά Βίου και έχω το παιδάκι μου κλεισμένο στο σπίτι γιατί δεν μπορώ να το μετακινήσω.
Με εγκύκλιο του Υπουργείου Εργασίας (νόμος του Βρούτση) υπάρχουν 43 μη-αναστρέψιμες παθήσεις που δεν ξανά περνούν ΚΕΠΑ λόγω βαρύτητας και περνούν εφ' όρου ζωής. Η βαρειά νοητική υστέρηση είναι μέσα στη λίστα αυτή. Έχω και εγώ ένα παιδί με βαρειά νοητική και μαζί με το φάκελο για το ΚΕΠΑ προσκόμισα βεβαίωση από το "Χωρέμειο" (Παίδων Αγία Σοφία) από την κ. Φρυσείρα, γενετίστρια και έτσι μας πέρασαν εφ' όρου ζωής. Σας συνιστώ να κάνετε το αντίστοιχο. Είμαι στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες.
Η νόηση στο διαδίκτυο είναι μία κοινότητα μελών με Βιολόγια με προσωπικέςεμπειρίες, που τροφοδοτούν συζητήσεις, και Οδηγούς, μία κοιτίδα γνώσης. Οι Ομάδες εμφανίζουν τα posts ανά τοποθεσία ή θέμα και η Αρχική τα πιο πρόσφατα.
Οδηγίες για να γράψετε "Βιολόγιο". Για να δημοσιεύσετε, μπείτε ως μέλος (Login). Μετά, από το μενού Πλοήγηση επιλέξτε Δημοσιεύστε νέο κείμενο. Επιλέξτε είδος ανάρτησης, συμπληρώστε τη φόρμα με κείμενο, πατήστε Ανάρτηση.
Αναζήτηση ειδικού παιδαγωγού για 7χρονο με ΔΕΠΥ (Χαϊδάρι)
Χρειαζόμαστε ένα ειδικό παιδαγωγό για την υποστήριξη κατ' οίκον 7χρονου παιδιού με ΔΕΠΥ διάσπασης, για τη μελέτη των μαθημάτων, σε καθημερινή βάση, φοιτά στην Α' Δημοτικού και επιθυμούμε συνεργασία από τώρα και τον επόμενο χρόνο. Επικοινωνήστε.
Αγγελία για συνοδεία νεαρού 24χρονου από Σεπτέμβριου (Ψυχικό - Χαλάνδρι)
Για νεαρό 24 ετών ζητείται συνοδεία από Σεπτέμβριο (σε Kέντρο) και υποστήριξη σε πρόγραμμα κατ' οίκον (εναλλακτικά), οποιασδήποτε ειδικότητας, π.χ. εργοθεραπευτής/τρια, λογοθεραπευτής/τρια, ψυχολόγος, ειδικός/ή παιδαγωγός. Περιοχή: Ψυχικο - Χαλανδρι. Ωράριο 08.30 - 14.30. Δυνατότητα και για απογευματινά (έξτρα) η/και Σάββατο πρωί (έξτρα). Απαραίτητο δίπλωμα οδήγησης. Επικοινωνήστε.
Aναζητούμε παράλληλη στήριξη για αγόρι με ΔΑΦ υψηλής λειτουργικότητας για το το έτος 2024-25, στην Δ’ Δημοτικού, σε ιδιωτικό σχολείο, φιλικό στην παράλληλη στήριξη, που βρίσκεται στα Γλυκά Νερά / Σταυρό (έχει και σχολικό). Είναι ένα παιδί πολύ φιλικό, ιδιαίτερα δυνατό γνωσιακά που θέλει υποστήριξη σε θέματα κοινωνικοποίησης. Επικοινωνήστε
Σχόλια
Έχω και εγώ ένα παιδί με βαριά νοητική, μας έδωσαν εφ' όρου ζωής
Με εγκύκλιο του Υπουργείου Εργασίας (νόμος του Βρούτση) υπάρχουν 43 μη-αναστρέψιμες παθήσεις που δεν ξανά περνούν ΚΕΠΑ λόγω βαρύτητας και περνούν εφ' όρου ζωής. Η βαρειά νοητική υστέρηση είναι μέσα στη λίστα αυτή. Έχω και εγώ ένα παιδί με βαρειά νοητική και μαζί με το φάκελο για το ΚΕΠΑ προσκόμισα βεβαίωση από το "Χωρέμειο" (Παίδων Αγία Σοφία) από την κ. Φρυσείρα, γενετίστρια και έτσι μας πέρασαν εφ' όρου ζωής. Σας συνιστώ να κάνετε το αντίστοιχο. Είμαι στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες.