Θέλουμε να φέρουμε σε επαφή μια νεαρή κοπέλα με σύνδρομο Άσπεργκερ με συνομιλήκους της (Λάρισα)
Θέλουμε να φέρουμε σε επαφή μια νεαρή κοπέλα με σύνδρομο Άσπεργκερ με άλλα αγόρια ή κορίτσια της ηλικίας της, με σκοπό την παρέα, την ανάπτυξη φιλίας. Προτιθέμεθα να επιβλέψουμε τη διαδικασία γνωριμίας με την υποστήριξη των οικογενειών των ενδιαφερόμενων νέων. Υποστηρίζουμε, λοιπόν, την πρόσκληση της Πολύτιμης Σ., φοιτήτριας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, που μένει στη Λάρισα και αναζητά παρέα όταν βρίσκεται στο πατρικό της (Λάρισα). Δυστυχώς, παρα την υψηλή λειτουργικότητά της, η διαταραχή αυτιστικού φάσματος (ΔΑΦ) που έχει τη δυσκολεύει ατην προσπάθειά της να κάνει παρέα με φίλες ή φίλους, να πάνε μία βόλτα, να πιουν ένα καφέ ή να κάνουν ψώνια παρέα. Ξέρει ότι και άλλα πολλά παιδιά, βρίσκονται στην ίδια θέση, με αυτή τη ίδια δυσκολία.
(*) Το όνομα είναι φανταστικό, για τη διατήρηση της ανωνυμίας, σε αυτό το στάδιο της ανακοίνωσης. Αν θέλετε να βοηθήσετε το NOESI.gr σε αυτή την προσπάθεια, μπορείτε να μοιραστείτε αυτή την ανάρτηση με άλλα πρόσωπα, που τυχόν τα αφορά.
![]() |
Πρόσφατα σχόλια