Θα ήθελα να αναφέρω μια προσωπική εμπειρία, που μπορεί να βοηθήσει πολλούς γονείς ή φροντιστές με παιδιά στο φάσμα του αυτισμού και αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα (κόψιμο πάνας). Το θέμα είναι πως να κόψεις την πάνα σε παιδί με αυτισμό, με τόσα αισθητηριακά και ψυχολογικά προβλήματα. Στην περίπτωση της κόρης μου δεν δούλεψε τίποτα από όσα μας πρότειναν οι ειδικοί. Μετά όμως από μια διαδικτυακή συζήτηση με γονείς που έχουν παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας με αυτισμό κατάλαβα πως το θέμα είναι και ψυχολογικό.
Τα βιολόγια στο NOESI.gr είναι προσωπικές εμπειρίες. Από αυτές μαθαίνουμε όσα και από την επιστημονική τεκμηριωμένη γνώση, που θα βρείτε στους Οδηγούς.
Πρόσφατα σχόλια